drapky fredky

27. října 2010 v 12:22 | kvetka
Jak už bylo zmíněno, fretkám, jako i dalším živočichům, drápky neustále dorůstají. Vzhledem k jejich přirozenému předurčení hrabat, jim drápky rostou poměrně rychle. Díky nepřirozenému životu fretky, jako lidského domácího mazlíka a společníka, je nutné o drápky pečovat. Především proto, aby se fretkám pohodlně chodilo a nedocházelo ke zbytečným úrazům a zraněním.
Péče o drápy není příliš náročná. V podstatě jde jen o to, drápky včas zastřihnout do správné délky, aby se neodštěpovaly. Pravidelnou péčí si fretka rychle na tuto činnost zvykne a nebude to pro ni ani pro vás nijak nepříjemnou záležitostí. Pochopitelně u mladých, netrpělivých zvířátek je stříhání drápků tak trochu boj, neboť to pro ně představuje ztrátu času, který by mohly věnovat divokým hrám a honičkám, ať už mezi sebou, nebo číháním na vás. Ale i stříhání drápků je možné jim zpříjemnit, za pomocí pamlsků - především vitamínové pasty.
Interval stříhání
Drápky je dobré pravidelně sledovat. Jakmile se začnou odštěpovat, nebo jsou-li příliš dlouhé, je třeba je zkrátit. Obvykle je interval mezi stříháním drápků 2-3 týdny. To se týká předních tlapek. Na zadních drápy rostou pomaleji a tak se mohou zkracovat v intervalu zcela odlišném. Postačí, když je zkrátíte 1x mezi 2-3 intervaly stříhání předních tlapek. To znamená, ostříháte drápky na předních a zadních tlapkách naráz. Pak ostříháte 2-3x drápky pouze na předních tlapkách a při dalším stříhání opět zkrátíte drápky na zadních tlapkách současně s předními.
Tyto intervaly se mohou u jednotlivých zvířátek trochu různit. Proto je vhodné, drápky pravidelně a průběžně kontrolovat. Tím, že zabráníte štěpení, předejdete nechtěnému poranění tlapky.
Sledování stavu drápů
Drápky je nutné kontrolovat a sledovat také z jiného důvodu, než jen, jestli nejsou příliš dlouhé. Neměly by být ani naopak příliš krátké. Krátké drápy neumožní fretce správné držení těla. Fretka se při chůzi o drápky opírá. Potřebuje je také ke šplhu.
Dalším důvodem, proč drápky sledovat, je zdravotní stav. Drápky mohou napovědět, například nedostatek některého z vitamínů a minerálů. Tím že jsou měkké, častěji štepivé, nebo se rozštípnou jinak, než je tomu u zdravého drápku, mohou tyto nedostatky signalizovat.
Jak se drápy zkracují
Správná délka drápků se pozná podle toho, že když fretka stojí, drápky se lehce dotýkají podlahy. Jestliže se podlahy nedotýkají, jsou příliš krátké. Pokud se dotýkají podlahy a zároveň nadzvedávají prsty, nebo se dokonce ohýbají do stran, jsou příliš dlouhé. Štěpí-li se, je nutné je zkrátit.
Při stříhání drápků vám může pomoci druhá osoba, která fretku drží. Vy pak můžete lépe manipulovat s kleštěmi či nůžkami a zároveň si druhou rukou přidržovat tlapku, na které drápky zkracujete. Druhá osoba si může pomoci vitamínovou pastou, nebo jiným pamlskem, který může fretka olizovat.
Fretku lze znehybnit také speciálním úchopem, který používá, třeba zrovna fretčí máma, když přenáší své dětičky do bezpečí pelíšku. Fretka se uchopí za kůži na zátylku. My ovšem doporučujeme ze všeho nejvíce, pomoci si právě vitamínovou pastou. Fretka spokojeně líže dobrotu a člověk může v klidu drápky ostříhat.
Později, když už je majitel trochu zručnější, zvládne fretečce ostříhat drápky zcela sám. Postačí mu pouze pasta a kleště na drápky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama