zraloci

18. července 2010 v 21:09 | kvetka |  mořští živočichové

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) je pro mnohé lidi ztělesněním hrozby oceánů. Je zcela přizpůsoben pro svůj život v moři. Jeho smrtící čelisti a silné tělo ve tvaru torpéda předznamenávají, že ostatní obyvatelé moří a oceánů musí mít z něj respekt. Žralok bílý je v mořských vodách hlavním predátorem. Kromě jeho silných a ostrých zubů, které jsou umístěny ve více řadách, je jeho tělo tvořeno z 85% svalovinou. Tu potřebuje právě pro jeho rychlý a mrštný pohyb. Kromě člověka, nemá Žralok bílý žádného přirozeného protivníka.

Kde Žralok bílý žije?


Na Žraloka bílého můžeme narazit především v chladnějších vodách moří mírného pásu. Do subtropických vod se žraloci vydávají jen v zimě, kdy teplota v moři klesá. Pokud by jsme měli vyjmenovat alespoň některá místa, kde na žraloka můžeme narazit, tak to jsou především: Středozemní moře, severozápad Afriky, východní část Číny, pobřeží Austrálie či pobřeží Chille. Největší kolonie žraloků se nachází u ostrova Dyer Island. Žraloci se zde zdržují především kvůli hojné potravě, která je zde zastoupena velkými koloniemi tučnáků.


Žraloci a jejich přizpůsobení

Jak bylo již dříve zmíněno, 85% žraloka je tvořeno svalovinou. Zároveň tělo neobsahuje ani jednu kost, celé tělo je tvořeno chrupavkou. Žraloci patří mezi paryby a ty všechny mají tělo tvořeno právě jen chrupavkou. Šikovně uzpůsobený oběhový systém umožňuje žralokům udržovat teplotu těla o 10 až 15°C vyšší, než je okolní teplota vody. Tato skutečnost má velký význam při honbě za potravou, protože žralok je tím aktivnější než jeho kořist, a tím i rychlejší a snadněji proto svou kořist dostihne. Chvilkově dokáže vyvinout rychlost až 55 km/hod. Hnacím motorem toho všeho je zadní ploutev, ta slouží právě k vyvinutí pohybu. Hřbetní ploutev slouží především k vyrovnávání pohybů, způsobených pohybem ocasní ploutve.Fakta a čísla


Žraloci bílý paří mezi ohrožené druhy. Většinou svého života žijí samotářsky. Žralok dosahuje délky až 6,4m. V dospělosti může vážit až 2tuny. Délka březosti žraloků je okolo 1 roku. Počet mláďat je od 7 do 10. Interval mezi jednotlivými vrhy je okolo 2 - 2,5 roků. Délka života je okolo 25 let. Hlavní potrava žraloka je tvořena rypouchy, lachtany, velké ryby a delfíny. Žraloci zachytí pohyb potenciální potravy až na vzdálenost 4 km.

zubaty zralok
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama