delfini

18. července 2010 v 20:52 | kvetka |  mořští živočichové

Delfíni patří mezi nejznámější a nejoblíbenější mořští savci žijící při pobřeží Atlanského oceánu, v severní části Tichého oceánu, Rudém moři a v indomalajské oblasti. Na zemi se objevili už asi 10 miliónů let před člověkem. Kytovci se jako jediní ze savců přizpůsobili životu ve vodě. Teplotu jim pomáhá udržet podkožní tuk. Všichni kytovci dýchají plícemi a proto se musí občas vynořit nad hladinu a nadechnout se . Žijí ve skupinách různého složení. Navzájem se dorozumívají mlaskavými a cvakavými zvuky. Je jisté, že si navzájem rozumí a odpovídají si. Někteří vědci,kteří pozorovali delfíny byli svědky jejich řeči. Na jaké úrovni jejich komunikace však je to není jisté. Mají tzv. soubor znaků, které my vnímáme jako jakési kvílivé zvuky o frekvenci 0,25 kHz, až ultrazvuky v rozmezí 80-220 kHz. Tyto jejich zvuky zřejmě při lovu zneklidňuji ryby. Delfíni se živý rybami. Někdy, ale loví i menší hlavonožce nebo některé bezobratlé živočichy. Loví ve skupinách, které čítají až několik stovek jedinců. Jakmile delfíni spatří hejno ryb, plavou a ním. Ryby zneklidní a chtějí uprchnout a plují do stran hejna, jenže tam jsou další delfíni a ty ryby uloví. Ve dne loví ryby plovoucí ve volné vodě a nebo když táhnou v hejnech a v noci sépie či ryby žijící na mořském dně. Do styku s člověkem se dostává tehdym jestliže oba rybaří. Delfíni jsou výborní plavci už jenom pro to, že žijí ve vodě. Potopit se mohou až na 15 minut a žrát mohou v hloubce i dvou metrů pod hladinou. Průměrná délka delfína je až 3,6 metrů a hmotnost 150-200 kg. Samice spí nad vodou a může tak bez problémů dýchat. Naopak samci spí pod vodou a musí se abčas vynořit na nadechnutí. Delfíni se orientují pomocí echolokace vnímání zvukových vln v oblasti ultrazvuku. Když zvíře vydá nějaký zvuk, vytvoří se zvuková stěna, která pluje pod vodou. Tato vlna se při nárazu na nějaký objekt obrátí zpět a delfín pozná dáky odrazu velikost, směr a vzdálenost předmětu ( např. kořisti ).

Často někteří kytovci uvíznou v hladině. Někdy jsou to mrtvá zvířata, ale stává se, že se tam zachyt živá zvířata a nemohou se dostat zpět z vody.

Delfíni jsou často odchytáni a cvičení pro různé akrobatické kousky. Jestliže se jim to líbí nebo to dělají, protže musí to není jisté, ale i tak se proti tomu mnoho lidí bouří. Někdy se, ale delfíni tváří tak pobaveně, že nelze pochybovat o tom, že je to baví.


Delfíni se velmi často předvádějí. Například plují spolu s lodím nebo dělají piruety. Vymrští se do vzduchu a několikrát se otočí kolem vlastní osy. Někteří delfíni, zvláště Plískavice plochočelé mají rady hry, při kterých se cáká. Plískavice strakaté zase rády surfují na vlnách. Jeden delfín skákavý například pravidelně doprovázel jednu pošt'áckou lod'. Po šesnácti letech této činnosti byl prohlášen za chráněného. Delfíni jsou známi svou přátelskou povahou. Někdy pomohu i člověku. Např. roku 1966 musel jeden jachtař opustit svou lod', protože jeho lod' se při bouři poškodila. Spustil se na člun, ale každým okamžikem mu hrozilo, že jej bouře zanese na otevřené moře. Nejednou ale spatřil hejno delfínů, kteří ho popostrkávali a dostali ho až ke břehu. Kdyby mu delfíni nepomohli, mohlo se stát cokoliv... Dalším případem je lod' " Rio Ataro". Když na palubě něco bouchlo, tento výbuch vymrštil několik lidí do vody. Ihned se tam ukázali žraloci, kteří se chtěli zmocnit kořisti, ale objevili se tu i delfíni, kteří žraloky zahnali a zachránili tak život všem mužům v moři. Je známo i mnoho případů, ve kterých delfíni pomáhají člověku při lovu. Např. mu nahánějí ryby na mělčinu apod. Nabízí se tedy otázka. Proč se jim lidé odměňují jejich záhubou? V Severním moři jich totiž žije posledních 130. Každoročně umírají v rybářských sítích další a další přírustky,. Průměrná délka života je 50 let, ale tímto drastickým vymíráním se zmačně snižuje. Samozřejmě existují orchanizace na záchranu delfínů, ale jak je vidět, stále to ještě nestačí. Spousta lidí tak zůstává k této situaci stále lhostejná. A tak asi brzy budem na zbytky delfíní populce jezdit dívat pouze do vodních parků.

Mnoho lidí si myslí, že delfíni jsou vemi inteligentní. Někteří vědci to, ale popírají. Je to zajímavé, že vzhled mozkové kůry, která je značně zvrásněná se podobá lidské. Je také velice zajímavé, jak mohou delfíni dosahovat tak velké rychlosti, i přesto, že všechny výpočty říkají, že by delfín měl dosahovat mnohem menší rychlosti. Vědci, ael přišli na to, že kůže delfínů zmenšuje odpor vody. Různé vlastnosti jejich kůže zabraňují vzniku vírům a to velmi pomáhá při plavbě delfínů.

Kytovci se rozděkují na dvě skupiny: ozubené a kosticovce. Delfín patří do prvně jmenované skupiny. Do druhé patří velryby a znamená to,že mají v tlamě uspořádané stovky kostnic, přes které filtrují potravu ( plankton) . Ozubené mají v tlamě jak už název napovídá zuby. Kolik by jich mělo být, to není známo, ale delfíni jich mají několik desítek. Pomáhají jim při lovu, když loví ryby, zuby používají k tomu, aby jim ryba nevyklouzla. Nejvíce zubů má pravděpodobně delfín dvouholebý. Bylo jich napočítáno až 260. I přesto, že všichni delfíni patří do stejné čeledi, liší se jejich barva, tvar těla nabo např. způsob života.Námluvy delfínů jsou různé. Např. při námluvách kulhavců Sieboldových se samec sráží čelem a podle odborníků musí být tyto střety bolestivé. Obvyklá doba páření je na jaře nebo v zimě. Samice je březí 10-12 měsíců, a poté porodí jedno mládě, velké asi 130-140 cm, které kojí nejméně 16 měsíců. Při porodu matce pomáhá několik " porodních bab ", které ji chrání před žraloky cítící krev. Samice má mládě jedenkrát za 2-3 roky. Páří se pravděpodobně pokaždé s jiným samcem. Mlád'ata jsou velice závislá na své matce. Tisknou se k ní tak pevně, že to vypadá, jako by k ní byli přirostlé.


Delfíni si, ale nepomáhají jen u porodu, ale také jestliže je nějaký delfín zraněn, zavolá o pomoc. Ihned jak je to možné se u něj objeví další dva delfíni a ti mu pomoc poskytnou v podobě " nosítek ". Nadnášejí ho na svých hřbetech, aby se mohl nadechnout... Ale mnoho delfínů zahyne například v rybářských sítích. Za ro se tam stane několik tisícům jedinců. Nejvíc těm, kteří žijí v řekách. Řeky jsou značištěny a není vidět moc daleko a tak lehce uvíznou v síti a pak se utopí, protože se nedostanou nad hladinu, aby se nadechli.

Mnoho druhů delfínů mají světlé břicho a tmavý hřbet. I toto má svůj důvod. Z vrchu splývají s tmavou hladinou oceánu a kdyby se někdo podíval se spodu, tak je skoro neviditelný proti Sluncem ozářené hladině.

Delfín skákavý

Vyskytuje se při pobřeží Atlanského oceánu, ve většině severní části Tichého oceánu a také v Rudém moři a indomalajské oblasti. Dožívá se až 50 let, měří až 3,6 m a dosahuje hmotnosti 15-200 kg. Pohlavní dospělosti dosahují v 8 letech. Většina kytovců se rodí ocasem napřed. To platí i u delfínu skákavých. Mládě je 1 m dlouhé a vypadá jako zmenšenina svých rodičů. Rodí se v mělkých vodách. Samci se většinou na výchově mlád'at nepodílejí. Mládě se rodí pod vodou. Ihned po narození jej matka vystrčí nad hladinu, aby se nadechlo. Jestliže by se mládě nadechnulo ve vodě ( což z instikutu neudělá ), do plic by se mu dostala voda a ono by zemřelo. Mládě pije asi 18 měsíců mateřské mléko. Obsahuje mnoho tuku a mládě rychle roste. Asi ve věku měsíců poprvé ochutnají rybu.

Delfín indočínský

Má na sobě jakýsi hrb. Mlád'atům začne růst až později. Tento tukový hrb je výrazný u zvířat, která žijí v západní Indonésii, ale zvířata, která obývají východní Indonesii nemají hrb vůbec...

Delfín skvrnitý


Tito delfíni jsou, jak už název napovídá skvrnitý, ale ne vždy a všichni, velikost a množství skvrn se mění v závislosti na místě výskytu a stáří. Mlád'ata se rodí bez skvrn, ale už v prvním roce života se na jejich těle začnou skvrny objevovat.

Plískavice pestrá

Její tělo je zbarvené černo-bíle. Mají na sobě různé fleky těchto dvou barev. Velmi jim to usnadňuje lov, protože z dálky vypadá hejno těchto delfínů jako malé rybky a nepozorovaně se tak mohou dostat do blízké vzdálenosti jiných ryb, které snadno uloví.

Plískavice peronova

Žije v chladných vodách jižní polokoule. Její hřbet tvoří plynulý oblouk od špičky čenichu až po ocasní ploutev. Hřbetní ploutev nemá, ale dokáže velmi rychle plavat.

Plískavice šedá

Tento delfín je zbarvený šedě, ale kůži má protkanou bílími čárami, které vypadají jako škrábance nebo rýhy. Tyto rýhy jsou obvykle způsobeny zuby jiných plískavic šedých. S přibývajícím věkem přibývá i rýh.

Delfínovec ganžský

Tento delfín žije v řekách. Tělo má zbarveno jednobarvně, protože by mu nějaká kresba byla k ničemu. Řeky, ve kterých žije jsou velmi znečištěné a její obyvatelé nedohlédnou navíce, než na několik centimetrů. V tomto prostředí se mu velice hodí echolokace.

Delfín obecný

Čelisti má prosloužené, přední končetiny jsnou zašpičatělé. Je rozšířen ve vodách celého světam vyjímnou severní oblasti. Měří 1,5 -2,5 m a víží od 80-100 kg. Samci jsou větší než samice,. Žije ve stádech, které čítají 1000 jedinců, ale vyskytují se i menší, 20 členná hejna. V době páření žijí samice společně, ale jakmile tato doba pomine, samci jsou mimo stádo. Loví ryby a hlavonožce. Dokáže vyvinout rychlost až 45 Km/h . Po roce březosti se rodí jedno mládě, ale vyjímnou nejsou ani 3 mlád'ata. Po půl roce poprvé okusí pevnou stravu, ale nadále saje mateřské mléko. Po narození jsou až 1 metr dluhá a váží 11-16 kg. Delfín obecný má na svém těle mnoho kreseb a barev. Podle odborníků neexstují dva stejně zbarvní jedinci.


delfinci
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Juliana Juliana | Web | 18. července 2010 v 21:01 | Reagovat

Delfíni jsou nádherní.Mám je ráda.
Pěkný blog.

2 Lee Lee | Web | 9. září 2010 v 0:40 | Reagovat

Hezký blog, delfíni jsou také moji oblíbenci :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama